Bu dizide takip eden sayıyı bulunuz?
2,6,5,4,6,?


Gloria’nın iki kızının yaşları nedir?
Bir apartmanda Pierre ve Serge adında iki matematikçi oturmaktadır. Bir gün her ikisi merdivenlerden inerken kapıcı kadınla karşılaşırlar.Bu kadın uzun süredir bu “akıllı” aydınlara cevap veremeyecekleri bir soru sormak ateşiyle yanmaktadır, yaklaşır ve Serge’ye bir kağıt uzatarak “İşte arkadaşım Gloria’nın iki kızının yaşları toplamı”, Pierre’e bir kağıt uzatarak “İşte arkadaşım Gloria’nın iki kızının yaşlarının çarpımı” der ve sorar:”Bulun bakalım akıllı baylar kızların yaşlarını.”. Pierre “Bu çarpım cevap verebilmem için yetersiz” der.Serge de “Bu toplam cevap verebilmeme yetmiyor” diye cevap verir. Kapıcı kadın alayla “Beni hayal kırıklığına uğrattınız” derken Pierre “Şimdi anladım, size bu iki kızın yaşlarını vereceğim” der. Gloria’nın iki kızının yaşları nedir?17 devesini üç oğluna nasıl paylaştırmalı?
Zengin bir Arap şeyhinin üç oğlu vardır.Öldüğünde, vasiyetinde 17 devesinin üç oğluna şu şekilde paylaştırılmasını istediği ortaya çıkar: Birinci oğlu,develerin 1\2’sini; İkinci oğlu,develerin 1\3'ünü; üçüncü oğlu,develerin 1\9'unu alacaktır. Üç kardeş bunun nasıl olabileceğini düşünürken, yoldan yaşlı,bilge bir adamın devesiyle geçtiğini görürler.Onu durdurur ve ondan yardım isterler.Bilge adam hiç duraksamadan onlara yardımcı olur ve yoluna devam eder. Yaşlı adamın onlara nasıl bir çözüm önermiş olabileceğini bulabilir misiniz?


Başımda hangi şapka var?
Bir kutuda 3 siyah ve 2 beyaz şapka bulunmaktadır.A,B ve C adlarını vereceğimiz üç kişi kutudan birer şapka seçip kendi başına takmıştır. Üçü de kendi başındaki şapkayı görememektedir. A adlı kişi, B ve C’yi; B adlı kişi,C’yi görebilecek şekilde oturtulmuştur; C adlı kişi ise kimseyi görememektedir. A’ya başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda “Hayır”, B’ye başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda yine “Hayır”, C’ye başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda ise “Evet” cevapları alınmıştır ve C başındaki şapkanın rengini bilmiştir. C’nin giydiği şapkanın rengi nedir ve nasıl bilmiştir?


Denklemin sonucu nedir?
LABİRENT + EKONOMİ = 11 BUNALTICI + GÜZELLİK = 56 GÜÇLÜ + KABİNE = ?